Зборник радова програма "Дигитални час 2 2011/2012"
Опис рада |
Наставна јединица може бити организована као тематски наставни дан који укључује интегрисан, интердисциплинарни приступ.
Пошто су наши ученици према Марку Пренском «дигитални урођеници» коришћење информационих технологија као наставног средства је квалитетан начин да кроз интерактивне ресурсе доживе и упознају прошлост.Интерактивност садржаја омогућује изградњу већине појмова које стичу у чулним сазнањима-у ономе што се видело слушало, гледало, доживело, посматрало помоћу анимација,звучних приказа, филмова, интерактивних мапа... Кроз игру,сценске приказе,виртуалну стварност можемо приближити прошлост која је за децу апстрактна и тешко схватљива.
Векови су за нама и није лако замислити и доживети далеки средњи век.
У првом делу презентације представљени су дворови и лоза Немањића.
Ученици се могу упознати са свим владарима из династије Немаљића кроз филм са Јутјуба и тексту из Википедије.
Део презентације је посвећен српским средњовековним тврђавама као местима где владари живели.Могу доживети интерактивну мапу Београдске тврђаве, путовати у прошлост гледајући филм „Средњовековни Београд“.
Могу се упустити у панорамско разгледање Смедеревске тврђаве, или филма о Лазаревом граду.
Други део презентације који се реализује на другом часу посвећен је садржајима о српском средњовековном селу и изгледу кућа у то давно време.Филм о старом селу Сирогојну , који је најприближнији опис становања у средњем веку пружа могућност сагледавања начина живота.
Део презентације посвећен је храни , одевању и изгледу сељака и властеле(изглед средњовековних владара са фреска кроз Арт галерију „Српско благо“).
Како би сагледали све аспекте живота у средњем веку требају се упознати и са старим занатима кроз радионицу и галерију старих заната на Београдској тврђави.
Могућности које пружа презентација могу се искористити за више часова обраде уз зависности од времена које ћемо посветити овим садржајима.
|